Site Loader

چرا باید یک طرح کسب‌وکار(Business Plan) بنویسیم؟

پاسخ به این سوال که چرا باید یک طرح کسب‎وکار نوشت؛ پاسخی ساده است. یک طرح کسب‌وکار، نقشه‌ای برای تجارت شماست. شروع یک کسب‌وکار بدون این نقشه، ریسکی بسیار بزرگ است. یک طرح کسب‌وکار، یک سند واحد و ثابت نیست و از ابتدا که آغاز به کار می‌کنید؛ با شما همراه است و در دوره‌های مختلف با افزایش تجارب و آگاهی شما و همچنین با توجه به اهداف مورد انتظارتان، دستخوش تغییراتی می‌گردد. در این نوشتار با توجه به نقشی که یک طرح کسب‌وکار در موفقیت کسب‌وکار شما ایفا می‌کند؛ دلایلی مهم را برای نوشتن یک طرح کسب‌وکار به هنگام آغاز یک کسب‌وکار جدید مطرح خواهیم کرد.

  • از طریق یک طرح کسب‌وکار، می‌توانید ایده‌ی خود را امکان‌سنجی نمایید.

نوشتن یک طرح کسب‌وکار، بهترین راه برای آزمایش این مورد است که آیا ایده‌ی شما قابلیت اجرا دارد یا خیر؟ بنابراین، شما با نوشتن یک طرح‌ کسب‌وکار، قبل از آغاز کارتان می‌توانید به میزان قابل توجهی در زمان و هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید. معمولاً ایده‌هایی که به ذهن شما می‌رسد در مرحله‌ی تجزیه ‌و تحلیل رقبا یا تجزیه و تحلیل بازار رد می‌شوند و شما را به سمت ایده‌هایی بهتر سوق می‌دهند. متأسفانه بسیاری از صاحبان مشاغل، این مورد را نادیده می‌گیرند و برای نوشتن یک طرح کسب‌وکار زمانی را اختصاص نمی‌دهند؛ در حالیکه شما هر چه بیشتر در مورد صنعت مرتبط با کسب‌وکارتان، مشتریان، رقبا، بازار و … بدانید؛ احتمال موفقیتتان در آن کسب‌وکار افزایش می‎یابد.

  • نوشتن طرح کسب‌وکار، شانس موفقیت شما را در کسب‌وکار جدیدتان افزایش می‌دهد.

یک طرح کسب‌وکار، به شما این اطمینان را می‌دهد که برای آغاز کارتان همزمان موارد کلان (اهداف عملیاتی و امور مالی و …) و جزئیات (وضعیت بودجه و بازار و …) را در نظر گرفته‌اید. در نظر گرفتن این موارد در کنار یکدیگر و همزمان با هم، در ادامه‌ی مسیر به شما کمک می‌نماید تا با مشکلات پیش‌بینی نشده‌ی کمتری مواجه شوید. همچنین با شناخت بازار و وضعیت بودجه، شما می‌توانید استراتژی‌های قیمت‌گذاری بهینه‌ای را برای کسب‌وکارتان تعریف نمایید و برنامه‌های فروش خود را به بهترین شکل ممکن برنامه‌ریزی کنید. علاوه‌براین موارد، برنامه‌ریزی مسائل مالی در طرح کسب‌وکار، برای تعیین نیازهای مالی و سرمایه‌گذاری به شما کمک شایانی می‌کند.

  • یک طرح کسب‌وکار، به جذب سرمایه برای شروع کارتان کمک شایانی می‌کند.

بیشتر افرادی که تصمیم دارند به تازگی کسب‌وکاری را آغاز نمایند؛ برای شروع کارشان نیاز به سرمایه‌گذاری دارند و بدون داشتن یک طرح کسب‌وکار توسعه یافته، امکان جذب سرمایه از طریق بانک‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر و فرشتگان کسب‌وکار برایشان میسر نیست. نوشتن یک طرح کسب‌وکارِ به روز و کامل، شانس شما را برای جذب سرمایه‌ی مورد نیاز به منظور توسعه‌ و رشد کسب‌وکارتان افزایش می‌دهد؛ چرا که سرمایه‌گذاران خواهان بررسی گسترده و تحلیل رقابتی کسب‌وکار شما هستند تا با اطمینان بتوانند سرمایه‌گذاری مورد نظرشان را انجام دهند.

  • طرح کسب‌وکار، سبب افزایش اثربخشی و کارآمدی برنامه‌ریزی شغلی شما می‌گردد.

اگر قصد دارید که به زودی ایده‌ی خود را به یک کسب‌وکار تبدیل کنید؛ یک طرح کسب‌وکار از ملزومات کارتان به حساب می‌آید. کسب‌وکارها پویا و تغییر پذیرند و همواره در حال رشد هستند. معمولاً همزمان با رشد کسب‌وکارتان، اهدافتان نیز تغییر خواهد کرد و این تغییر، با ایجاد تغییراتی در طرح کسب‌وکارتان همراه خواهد بود. بنابراین، یک طرح کسب‌وکار مناسب، به شما کمک می‌کند تا مسیر تحقق اهدافتان را دنبال نمایید و بررسی کنید که کدام یک از اهدافتان حاصل شده است و چه تغییراتی باید ایجاد شود تا رشد روز افزون شرکت شما را به دنبال داشته باشد.

  • سخن پایانی!

نوشتن یک طرح کسب‌وکار اگر چه امری بسیار وقت‌گیر است و باید زمان زیادی را به بررسی مسائل مختلف اختصاص دهید؛ اما تأثیر به سزایی در موفقیت و بقای شما در دنیای رقابتی دارد. بنابراین، اگر تا به الان برای ایده‌تان یک طرح کسب‎وکار ننوشته‌اید؛ همین حالا دست به قلم شوید.اکنون وقت آن رسیده که ایده‌تان را به مرحله‌ی اجرا در آورید و با شگفتی‌های دنیای کسب‌وکارهای نوپا رو به رو شوید.

نگارش و ترجمه: مینا کاظمیان

منبع: www.thebalancesmb.com

Post Author: Admin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *