Site Loader

تأمین منابع مالی به منظور آغاز یک کسب‌وکار، همواره یکی از بزرگترین و مهم‌ترین موانعی است که کارآفرینان با آن مواجهند. راه‌ها و گزینه‌های متعددی برای تأمین منابع مالی مورد نیاز وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از: دریافت وام، جذب سرمایه، دریافت کمک‌های مالی کوچک، تأمین مالی جمعی و… . نکته‌ی حائز اهمیت این است که روش تأمین مالی برای هر کسب‌وکاری متمایز و منحصر به فرد است. بنابراین، هنگامی که به دنبال جذب سرمایه و تأمین منابع مالی برای آغاز کسب‌وکارتان هستید؛ باید مواردی را مدنظر قرار دهید. مهم‌ترین موردی که باید مدنظر قرار دهید و در موردش تصمیم‌گیری نمایید این است که آیا قصد دارید خودتان سرمایه‌ی مورد نظر را تأمین کنید یا می‌خواهید به جذب سرمایه از خارج بپردازید؟

  ما در این مطلب قصد داریم به این موضوع بپردازیم و تأمین مالی شخصی (بوت استرپینگ) را با جذب سرمایه از خارج مقایسه کنیم. سپس در رابطه با چرایی استفاده یا عدم استفاده از سرمایه‌ی دیگران بگوییم…

تأمین مالی شخصی در مقابل جذب سرمایه خارجی

تأمین مالی شخصی، یکی از راه‌های تأمین بودجه برای کسب‌وکارهای نوپا است. در این روش، در واقع شما از تکنیک بوت استرپینگ کمک می‌گیرید. روش بوت استرپ به کسب‌وکارشما کمک می‌کند تا از طریق سرمایه‌های شخصیِ اعضای تیم، رشد و توسعه یابد. یکی از مشکلات اصلی این روش این است که ممکن است شما و تیمتان نقدینگی کافی برای حرکت با سرعت موردنظرتان را نداشته باشید و از همه مهم‌تر ریسک بالای روش بوت استرپ است که شما و سرمایه‌تان را به طور کامل درگیر می‌نماید.

جذب سرمایه‌ی خارجی راه دیگریست که پیش روی شما قرار دارد تا منابع مالی موردنظرتان را تأمین کنید. این کار از روش‌های مختلفی قابل انجام است (وام گرفتن، کمک دوستان و خانواده، فرشتگان کسب‌وکار، صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر و …). یکی از دلایل توصیه‌ی این روش به منظور تأمین مالی، ریسک مالی کمتر است. شما می‌توانید از پتانسیل‌ها و تجارب سرمایه‌گذارتان بهره ببرید و در این مسیر مشاوره دریافت کنید. در واقع جذب سرمایه‌ی خارجی به شما این فرصت را می‌دهد تا کارهایی را انجام دهید که شاید از طریق روش بوت استرپ امکانش نبود. به طور کلی، صرفه‌جویی در زمان و تخصیص زمانتان به کارهای کلیدی و اصلی، گزینه‌های بیشتر پیشِ رو و دسترسی به شبکه‌ی ارتباطی و تجارب دیگران از مهم‌ترین دستاوردهای جذب سرمایه‌ی خارجی است.

دلایل عدم استفاده از جذب سرمایه‌ی خارجی

تأمین منابع مالی از طریق یک سرمایه‌گذار خارجی، باعث کاهش کنترل شما بر روی کسب‌وکارتان می‌گردد و این یکی از دلایل اصلی و مهمی است که کارآفرینان را از جذب سرمایه‌ی خارجی باز می‌دارد. زمانیکه شما منابع مالی مورد نیاز کسب‌وکارتان را از طریق شخص دیگری تأمین می‌کنید؛ دیگر نمی‌توانید به تنهایی در مورد کسب‌وکارتان تصمیم‌گیری نمایید و این موضوع، می‌تواند اهداف تجاری شما را نیز تحت تأثیر قرار دهد. در نتیجه شما باید به عنوان صاحب یک کسب‌وکار انعطاف‌پذیری بیشتری از خود نشان دهید. همچنین باید یک طرح کسب‌وکار دقیق تنظیم نمایید.

علاوه‌بر موارد ذکر شده در بالا، تأمین منابع مالی از طریق دیگران برای شما نوعی تعهد بلندمدت ایجاد می‌کند که این تعهد و رابطه ساختاریافته است.

نگارش و ترجمه: مینا کاظمیان

منبع: www.thebalancesmb.com

Post Author: Admin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *