Site Loader

معرفی کتاب “جوامع استارتاپی (Startup Communities)”

برد فلد بعد از فروش یک استارتاپ، به دنبال شهری کوچک و آرام برای زندگی به همراه همسرش بود. بعد از مدتی زندگی در شهر زیبا و کوهستانی بولدر، تصمیم گرفت بر فضای کار آفرینی شهر تاثیر بگذارد، او اولین کسی بود که یک اکوسیستم کارآفرینی ,boulder thesis, ساخت.

کتاب “جوامع استارتاپی ساخت یک اکوسیستم کارآفرینانه در شهر شما (Startup Communities: Building an Entrepreneurial Ecosystem in Your City)”، نتیجه آخرین تحقیقات در زمینه نوآوری و کارآفرینی است که تمرکز خاصی بر ساخت یک اجتماع با چنین محیطی داشته تا موجب رشد کسب و کارها شود. براد فلد (Brad Feld)، نویسنده این کتاب با بیش از بیست سال تجربه در این زمینه، یک کارآفرین و سرمایه‌گذار است که در این کتاب تنها از چگونه کار کردن جامعه استارتاپی نمی‌گوید، بلکه قواعدی برای تشکیل چنین اجتماعی در هر جایی از دنیا ارائه می‌دهد. همین موضوع باعث شده است که این کتاب همواره به عنوان یک راهنما در این زمینه به کار گرفته شود.


Planetizen که این کتاب را جزء ۱۰ کتاب برتر سال ۲۰۱۲ معرفی کرده است درباره این کتاب می‌نویسد:

این کتاب به تعهد و نقش کارآفرینان اشاره می‌کند که به عنوان یک کاتالیست برای رشد اقتصاد شناخته می‌شوند. فلد پیشنهاد می‌کند که کارآفرینان و حتی کارآفرینانِ آینده، به درک بهتری نسبت به فرایندهای اساسی یک اکوسیستم استارتاپیِ در حال توسعه برسند و همچنین ابزارهای مورد نیاز برای رسیدن به نتایج مورد نظر را به خوبی شناسایی کنند. چهار عنصر کلیدی، دستورالعمل فلد را در مورد ترویج کارآفرینی تشکیل می‌دهد: رهبری، تعهد بلندمدت، جذب و توسعه جامعه.

کتاب “جوامع استارتاپی” تلاش می‌کند که تمرکزی که بر روی نواحی بزرگ منطقه‌ای همچون سیلیکون ولی، بوستون، نیویورک و سیاتل است را بر روی جوامع استارتاپیِ جدیدتر منتقل کند که می‌توانند بزرگ یا کوچک در شهرها تشکیل شوند.


جاناتان مولز (Jonathan Moules) در مورد این کتاب می‌گوید:

“براد فلد می‌خواهد این موضوع را نشان دهد که تمام انواع شهرها در سراسر نقاط جهان، این قابلیت را دارند که تبدیل به یک خانه کسب و کار و اشتغالزایی شوند، در صورتی که فرهنگ لازم را ترویج دهند. او در واقع چارچوب خاصی برای یک جامعه استارتاپی موفق در نظر گرفته است. ولی طرح او نیاز به مشارکت مردم بیشتری دارد تا ما جوامع استارتاپی بیشتری در تمام دنیا داشته باشیم.”


مارک سوستر (Mark Suster) معتقد است:

“به عبارت ساده، اگر ایجاد یک جامعه موفق تکنولوژیک در خارج از سیلیکون ولی (Silicon Valley) برای شما از اهمیت زیادی برخوردار است، باید این کتاب را بخوانید. من چندین نسخه از آن را برای رهبران و سرپرستان لس‌آنجلس سفارش دادم و به زودی میزبانی براد از جامعه‌مان را برنامه‌ریزی خواهم کرد.”


فایل Pdf سه فصل از کتاب جامعه استارتاپی


 

کتاب “جامعه‌های استارتاپی – ایجاد یک اکوسیستم کارآفرینی در شهر شما” نوشته برد فلد به شما وسعت دیدی خوب در مورد اکوسیستم کارآفرینی و اجزا آن و آنچه باید انجام گیرد می‌دهد. فعالان اکوسیستم کارآفرینی در ایران لطفا و حتما این کتاب را بخوانید و به مسئولان مرتبط حتما بدهید تا بخوانند. به امید اینکه بتوانیم جهت و میزان رشد کارآفرینی را در کشور بهبود دهیم. برد فلد به ما می‌گوید چرا مسئولان دولتی نباید در اکوسیستم کارآفرینی شهر نقش پر رنگی داشته باشند؟ دانشگاه‌ها چه وظیفه‌ایی دارند و … .


عنوان انگلیسی کتاب:

Startup Communities: Building an Entrepreneurial Ecosystem in Your City – Brad Feld

لازم به ذکر است که سازمان‌های زیر، این کتاب را بصورت عمده برای زیرمجموعه‌های خود تهیه و پخش نمودند:

  • وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی
  • سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات
  • معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
  • سازمان نظام صنفی رایانه استان اصفهان

منبع: اصفهان پلاس

Post Author: Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *